Με μία απλή, αλλά σημαντική και ιδιαίτερη τελετή, παρελήφθησαν χθες 4 ασθενοφόρα που θα στελεχώσουν Κέντρα Υγείας της ενδοχώρας, δύο από τα οποία ανήκουν στο Κέντρο Υγείας Καστελλίου και στο Κέντρο Υγείας Βιάννου .
Η χρηματοδότηση για την αγορά των υπερσύγχρονων και πλήρως εξοπλισμένων ασθενοφόρων(σύνολο 14) ανέρχεται στα 1.150.000 ευρώ και προέρχεται από το ΕΣΠΑ της Περιφέρειας Κρήτης και η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε συνεργασία με την 7η ΥΠΕ .
Είναι γεγονός ότι η ενίσχυση του στόλου των Κέντρων Υγείας της ενδοχώρας, συμβάλλει σημαντικά στην αναβάθμιση και στον εκσυγχρονισμό του τομέα της Υγείας στην Κρήτη.
![](https://safeandsecure.gr/wp-content/uploads/2023/09/371976358_10230281393923556_2298593476044861908_n-scaled.jpg)
![](https://safeandsecure.gr/wp-content/uploads/2023/09/372025564_10230281393003533_1696123312538074018_n-scaled.jpg)
![](https://safeandsecure.gr/wp-content/uploads/2023/09/372978275_10230281388123411_8069354372055697014_n-scaled.jpg)
φωτογραφίες: nikos.sirigonakis